Slovník pojmov
V procese transferu technológií sa používajú pojmy, ktoré nájdete zhrnuté v tejto rubrike. Všetky pojmy sú zoradené abecedne s možným vyhľadávaním podľa jednotlivých písmen.
Autor je fyzická osoba, ktorá dielo vytvorila; v prípade súborného diela ako celku fyzická osoba, ktorá ho tvorivým spôsobom zostavila.
Vedecké, literárne a umelecké dielo, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej činnosti autora a je vyjadrené v akejkoľvek objektívne vnímateľnej podobe, vrátane elektronickej podoby, trvale alebo dočasne, bez ohľadu na jeho rozsah, účel alebo význam.
Autorské právo je: a) v objektívnom zmysle súhrn právnych noriem upravujúcich vzťahy vznikajúce v súvislosti s vytvorením literárneho, vedeckého a/alebo umeleckého diela; b) v subjektívnom zmysle súhrn opatrení, ktoré autorovi (ako pôvodnému subjektu autorského práva) vyplývajú z noriem objektívneho práva. Základným prameňom práva je tzv. Autorský zákon a viacero medzinárodných zmlúv (napr. Bernský dohovor o ochrane literárnych a umeleckých diel). Predmetom ochrany autorského práva je dielo. Autorské právo zabezpečuje autorom výhradné práva na využívanie ich vlastných diel alebo na poskytnutie oprávnenia na ich používanie iným osobám, a tým získanie finančného ohodnotenia. Navyše práva súvisiace s autorským právom zabezpečujú ochranu aj pre výkonných umelcov (napr. hudobníkov a hercov), producentov a vysielateľov.
Centrum transferu technológií je špecializované pracovisko, ktoré môže vznikať pri akademickej alebo vedecko-výskumnej inštitúcii, a ktorého úlohou je poskytovanie informácií a služieb potrebných pre ochranu duševného vlastníctva a jeho komercializáciu.
Dizajnom sa rozumie vzhľad výrobku alebo jeho časti, spočívajúci najmä v znakoch línií, obrysov, farieb, tvaru, štruktúry alebo materiálov výrobku samotného, alebo jeho zdobení. Prihlasovanie a konanie o prihláškach dizajnov a práva a povinnosti vyplývajúce z dizajnov zapísaných do registra, sú upravené zákonom č. 444/2002 Z. z. o dizajnoch, zákonom č. 71/1967 Zb. o správnom konaní a zákonom č. 145/1995 Zb. o správnych poplatkoch vyberaných správnymi orgánmi Slovenskej republiky v platnom znení. Dizajnom sa chráni vonkajšia úprava výrobku. Výrobkom je priemyselne alebo remeselne vyrobený predmet vrátane súčiastok určených na zostavenie do jedného zloženého výrobku, obal, úprava, grafický symbol a typografický znak s výnimkou počítačových programov. Zloženým výrobkom je výrobok, ktorý sa skladá z niekoľkých súčiastok, ktoré môžu byť vymenené a ktoré umožňujú rozloženie a nové zostavenie výrobku. Predmetom ochrany je vyobrazený vzhľad výrobku alebo jeho časti. Rozsah ochrany je daný vyobrazením dizajnu tak, ako je zapísaný v registri. Inštitút zapísaného dizajnu nechráni technickú, konštrukčnú, funkčnú, materiálovú alebo inú podstatu výrobku, hoci by táto bola z vyobrazení zrejmá v konkrétnom vyhotovení alebo i zovšeobecnená.
Pri ochrane dizajnu v zahraničí je možné použiť regionálnu cestu a to dizajn Spoločenstva (EÚ). Dizajn Spoločenstva má jednotný charakter. Má rovnocenný účinok v rámci celého Spoločenstva. Dizajn spoločenstva poskytuje jeho majiteľovi výlučné právo na jeho využívanie vo všetkých 27 členských štátoch Európskej únie. Prihláška dizajnu Spoločenstva sa podáva na Úrade pre harmonizáciu vnútorného trhu (OHIM) so sídlom v Alicante (Španielsko) .
Dodatkovým ochranným osvedčením sa chránia liečivá a výrobky na ochranu rastlín, ktoré môžu byť uvádzané na trh len na základe povolenia vydaného príslušným orgánom.
Podmienky pre udelenie
Dodatkové ochranné osvedčenie môže byť udelené za predpokladu, že ku dňu podania žiadosti sú v Slovenskej republike splnené nasledovné požiadavky:
a) liečivo, resp. výrobok na ochranu rastlín je chránené platným základným patentom (slovenským alebo európskym s určením pre Slovenskú republiku),
b) bolo vydané platné povolenie uviesť predmetné liečivo, resp. výrobok na ochranu rastlín na trh ako liek alebo ako prípravok na ochranu rastlín,
c) na liečivo, resp. výrobok na ochranu rastlín nebolo v predchádzajúcom období udelené dodatkové ochranné osvedčenie,
d) povolenie podľa bodu b) je prvým povolením uviesť liečivo, resp. výrobok na ochranu rastlín na trh ako liek alebo prípravok na ochranu rastlín.
Informácie výrobnej, technickej, obchodnej a inej povahy súvisiace s určitou technológiou, výskumnou úlohou, obchodnou spoluprácou a pod. – napr. spôsob prípravy alebo výroby určitej látky, špecifické vlastnosti výsledkov výskumu a pod.
Duševné vlastníctvo je majetok nehmotnej povahy, ktorý je výsledkom procesu ľudského myslenia. Môžeme sem zahrnúť originálne myšlienky, námety, návod a riešenia ako meniť okolitý alebo vnútorný svet človeka. Hodnota duševného vlastníctva závisí najmä na miere následného využitia a prínosu pre jedinca, spoločnosť a schopnosti vyvolania tvorby ďalších produktov.
Európska patentová organizácia
Je medzivládna organizácia, ktorá bola zriadená 7.10.1977 na základe Európskeho patentového dohovoru podpísaného na diplomatickej konferencii v Mníchove v roku 1973. Organizácia pozostáva zo Správnej rady a z Európskeho patentového úradu ako výkonnej zložky. Na čele organizácie stojí prezident, ktorého volí Správna rada. Úrad spravuje registre, udeľuje patenty na základe Európskeho patentového dohovoru platiaceho pre 40 zmluvných štátov Európy. Organizácia má sídlo v Mníchove a pobočky Haagu, Viedni, Bruseli a Berlíne.
Ak sa prihlasovateľ rozhodne získať patentovú ochranu v dvoch alebo viacerých štátoch, ktoré sú členmi Európskej patentovej organizácie (EPO), môže podať európsku patentovú prihlášku na ÚPV SR alebo priamo na Európskom patentovom úrade (EPÚ). Zmluvnými štátmi EPO k 1. 10. 2010 sú: Albánsko, Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Island, Taliansko, Írsko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macedónsko, Monako, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Grécko, San Maríno, Slovenská republika, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Spojené kráľovstvo, Slovinsko, Maďarsko, Rumunsko, Turecko, Malta, Nórsko, Chorvátsko a Srbsko (38 štátov). Účinky európskeho patentu môžu nastať aj na území niektorých nečlenských štátov na základe tzv. „systému rozšírenia“. V súčasnosti ide o nasledovné štáty: Čierna Hora, Bosna a Hercegovina.
Je výkonnou zložkou Európskej patentovej organizácie. Vykonáva proces: od prieskumu formálnej náležitostí prihlášky až po prieskum resp. udelenie európskeho patentu, ako aj rozhodnutia sťažnostného senátu, ktoré sú dvojstupňové.
Finančné zhodnotenie duševného vlastníctva inštitúcie (napr. prostredníctvom udeľovania licencií, predajom práv k priemyselnému vlastníctvu, založením a prevádzkovaním spin-off firmy a pod.).
Je zmluva, určujúca podmienky, za ktorých jedna strana (poskytovateľ licencie) udeľuje druhej strane (nadobúdateľovi) povolenie dočasne užívať ochranné práva v odbore priemyselného vlastníctva (patenty, ochranné známky, dizajny) za určitú finančnú úhradu.
Má výlučné právo patent využívať, poskytnúť súhlas na jeho využívánie iným osobám (udelenie licencie) alebo na tieto osoby patent previesť. Tieto účinky patentu ale nenastávajú jeho udelením, ale až odo dňa oznámenia o udelení patentu ve Vestníku Úradu priemyselného vlastnictva. Ak niekto bez súhlasu majiteľa využíva patent, porušuje jeho výlučné práva a s týmto protiprávnym konaním sú spojené aj nepriaznivé dôsledky. Podľa zákona sa môže majiteľ domáhať, aby rušenie práva bolo zakázané a následky porušenia boli odstranené. Ak bola týmto zásahom spôsobená škoda, má poškodený právo na jej náhradu. V tomto prípade sa nahrádza nielen vzniknutá škoda, ale aj ušlý zisk.
Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako získať pre ochrannú známku ochranu v zahraničí je tzv. medzinárodná ochranná známka. Dve medzinárodné mnohostranné zmluvy - Madridská dohoda o medzinárodnom zápise ochranných známok a Protokol k tejto dohode vytvárajú a upravujú pravidlá pre podávanie prihlášok a zapisovanie ochranných známok pre prihlasovateľov z členských štátov Madridskej únie. Členstvo v nej znamená pre prihlasovateľov viacero výhod, predovšetkým rýchle a jednoduché zápisné konanie sprostredkované národným Úradom pôvodu. Jedinou žiadosťou môže prihlasovateľ svoju ochrannú známku prihlásiť do všetkých členských krajín madridského systému, ktorých je v súčasnosti 86 (november 2010), pričom právo na prioritu podľa Parížskeho dohovoru zostáva zachované. Nezanedbateľná je aj finančná stránka, pretože prihlasovateľ nemusí byť zastupovaný v konaní o prihláškach v jednotlivých krajinách tamojším zástupcom a platiť národné poplatky.
PCT je skratka Zmluvy o patentovej spolupráci (Patent Cooperation Treaty), na základe ktorej môže prihlasovateľ žiadať o ochranu v zahraničí. PCT spravuje Svetová organizácia duševného vlastníctva (World Intellectual Property Office - WIPO) so sídlom v Ženeve. Podaním jedinej medzinárodnej prihlášky sú automaticky určené všetky štáty, ktoré sú ku dňu podania medzinárodnej prihlášky zmluvnými štátmi PCT. Okrem uvedeného medzinárodná prihláška umožňuje prihlasovateľovi získať udelenie každého druhu ochrany, ktorý poskytuje určený štát, ako aj udelenie národného alebo aj regionálneho patentu. Medzinárodnú prihlášku môžu podať na Úrade priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky (ďalej len "úrad") v Banskej Bystrici alebo v pobočke úradu v Bratislave všetky slovenské osoby ako aj iné osoby, ktoré majú na území Slovenskej republiky bydlisko alebo sídlo alebo ju môžu podať na Medzinárodnom úrade Svetovej organizácie duševného vlastníctva so sídlom v Ženeve. Medzinárodná prihláška musí byť podaná v anglickom, francúzskom alebo nemeckom jazyku. Môže sa predložiť aj v slovenskom jazyku s tým, že do jedného mesiaca od jej podania je nutné predložiť preklad do jedného z uvedených jazykov. Žiadosť musí byť vždy predložená v jednom z uvedených jazykov.
V niektorých krajinách môžu byť počítačové algoritmy, chránené patentom. V iných krajinách sú však explicitne vylúčené z patentovateľnosti a považované za nepatentovateľné.
Pri odhadovaní stupňa novosti vynálezu treba podrobne preskúmať výrobky a patenty, čo sa uskutočňuje na základe vykonávania rešerší. Každý prvok vynálezu, ktorý sa vyskytuje v existujúcich výrobkoch a myšlienkach, zníži jeho novosť. A všetko, čo znižuje novosť riešenia, pravdepodobne zníži aj jeho potenciálnu obchodnú hodnotu. Vynález je nový, ak nie je súčasťou stavu techniky.
Národný systém podpory transferu technológií v SR ako hlavný výstup Aktivity 1.1 projektu NITT SK, ktorým sa zabezpečí najmä poskytovanie špeciálnych služieb zástupcom akademickej obce, ktoré sú potrebné na zabezpečenie realizácie transferu technológií.
Informácie a skutočností obchodnej, výrobnej alebo technickej povahy súvisiace s činnosťou vyhlasovateľa, ktoré majú skutočnú alebo aspoň potenciálnu materiálnu alebo nemateriálnu hodnotu, nie sú v príslušných odborných kruhoch bežne dostupné, majú byť podľa vôle vyhlasovateľa utajené a vyhlasovateľ zodpovedajúcim spôsobom ich utajenie zabezpečuje.
Duševné vlastníctvo v jeho právne určenej podobe je možné využívať ale aj ochraňovať.Základom pre právnu úpravu je Občiansky zákonník s odkazovaním sa na Autorský zákon. Duševné vlastníctvo možno rozdeliť na dve časti. Priemyselné vlastníctvo zastrešuje práva, ktoré ich držiteľom dávajú výhradný monopol na technické alebo estetické vynálezy a rozlišovacie znaky. Zaoberá sa najmä patentmi na vynálezy, dizajnmi, priemyselnými modelmi, ochrannými značkami a geografickým pôvodom. Autorské práva a príbuzné práva - označované aj ako literárne a umelecké práva - chránia pôvodné literárne a umelecké diela, ale aj hudobné skladby, televízne vysielanie, počítačové programy, databázy, reklamnú tvorbu a multimédiá.
Ochrana práv priemyselného vlastníctva
Úrad priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky je ústredným orgánom štátnej správy pre oblasť priemyselného vlastníctva. Vykonáva štátnu správu v oblasti ochrany vynálezov, úžitkových vzorov, topografií polovodičových výrobkov, dizajnov, ochranných známok, označení pôvodu výrobkov a zemepisných označení.
Ochrana predmetov priemyselného vlastníctva
Ochrana predmetov priemyselného vlastníctva je realizovaná zápisom a udržiavaním patentov, úžitkových vzorov, dizajnov,ochranných známok, topografií polovodičových výrobkov, zemepisných označení a označení pôvodu výrobkov do registra príslušného úradu ( v SR v Úrade priemyselného vlastníctva v Banskej Bystrici)
Je slovné, obrazové, priestorové alebo kombinované označenie, ktoré je spôsobilé odlíšiť tovary alebo služby jednej osoby od tovarov alebo služieb inej osoby. Zákon zároveň podrobne špecifikuje výluky označení zo zápisu a označenia, ktoré nemôžu byť ochrannou známkou. Ide napríklad o označenia, ktoré nemajú rozlišovaciu spôsobilosť, označenia obsahujúce názvy štátov, označenia druhu výrobkov alebo služieb, všeobecne známe zemepisné označenia, klamlivé označenia, označenia zhodné s ochrannou známkou zapísanou pre inú osobu pre zhodné tovary alebo služby. Žiadosť o zápis ochrannej známky môže podať akákoľvek právnická alebo fyzická osoba. Platnosť zápisu ochrannej známky je 10 rokov odo dňa podania prihlášky ochrannej známky. Na žiadosť majiteľa ochrannej známky alebo záložného veriteľa úrad platnosť zápisu ochrannej známky obnoví, po zaplatení správneho poplatku, na ďalších 10 rokov.
Označenie pôvodu výrobkov je názov určitého miesta, oblasti, alebo vo výnimočných prípadoch, krajiny používaný na označenie výrobku pochádzajúceho z tohto miesta, oblasti alebo krajiny, ak kvalita alebo vlastnosti tohto výrobku sú výlučne alebo podstatne dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi a výroba, spracovanie a príprava tohto výrobku sa uskutočňuje výlučne vo vymedzenom mieste, oblasti alebo krajine. je názov určitého miesta, oblasti alebo, vo výnimočných prípadoch, krajiny používaný na označenie výrobku pochádzajúceho z tohto miesta, oblasti alebo krajiny, ak kvalita alebo vlastnosti tohto výrobku sú výlučne alebo podstatne dané zemepisným prostredím s jeho charakteristickými prírodnými a ľudskými faktormi a výroba, spracovanie a príprava tohto výrobku sa uskutočňuje výlučne vo vymedzenom mieste, oblasti alebo krajine.
Parížsky dohovor na ochranu priemyselného vlastníctva
Bol podpísaný v roku 1883. Je to najstaršia medzinárodná dohoda v oblasti priemyselného vlastníctva, upravovala pojmy patent, vynález, továrenský známka, povinnosti patentového úradu, stanovila pojmy ako priorita a pod. Bola odvtedy niekoľkokrát modifikovaná. Dnes platí v 164 štátoch sveta.
Ochranný dokument, ktorý sa udeľuje na vynálezy za účelom ochrany predmetu vynálezu. Vynález musí byť nový, výsledkom vynálezcovskej činnosti a priemyselne využiteľný. Majiteľ patentu má výlučné právo chránený vynález využívať, poskytovať súhlas k využívaniu iným osobám ( napr. poskytnutie licencie) a má právo previesť patent na inú osobu, zriadiť k patentu záložné právo na tom území, pre ktoré bol udelený, počas jeho platnosti. Bez súhlasu majiteľa patentu nesmie nik vynález chránený patentom využívať. Platnosť patentu udeleného v Slovenskej republike je 20 rokov od podania patentovej prihlášky.
Patentová ochrana ( ochrana vynálezu patentom) nevzniká automaticky. O udelenie patentovej ochrany treba požiadať podaním patentovej prihlášky ( pozri prihláška vynálezu).
Existujú tri spôsoby ochrany: národná, regionálna, medzinárodná
Národná ochrana
O ochranu sa požiada jednotlivo v každom patentovom úrade krajiny podľa záujmu. Osobitne v každej krajine sa podáva patentová prihláška v požadovanom jazyku a zaplatí sa poplatok. V prípade väčšieho počtu krajín je tento spôsob komplikovaný a drahý.
Regionálna ochrana
Ak sú krajiny členom regionálneho patentového systému, je možné požiadať o ochranu s účinkom pre územie všetkých alebo len niektorých krajín podaním prihlášky v danom regionálnom úrade. Regionálnymi patentovými úradmi sú: Africká organizácia duševného vlastníctva, Africký regionálny úrad priemyselného vlastníctva, Euroázijský patentový úrad, Európsky patentový úrad, Patentový úrad Rady pre spoluprácu krajín Zálivu
Medzinárodná cesta
Ochrana vynálezu v niektorej z členských krajín Zmluvy o patentovej spolupráci (PCT) sa uskutočňuje podaním medzinárodnej patentovej prihlášky (PCT prihlášky). Aby to bolo možné, prihlasovateľ musí byť štátnym príslušníkom krajiny, ktorá je zmluvnou stranou PCT, alebo tam musí mať fungujúci podnik. Podaním jednej medzinárodnej prihlášky podľa PCT môže naraz žiadať o ochranu vynálezu vo viac ako 125 členských štátoch PCT. Takú prihlášku môže podať v národnom patentovom úrade a/alebo v prijímacom úrade WIPO v Ženeve vo Švajčiarsku.
Patentová prihláška (pozri prihláška vynálezu)
Ochranná doba ochrannej známky je 10 rokov odo dňa podania prihlášky ochrannej známky. Na žiadosť majiteľa je možné ochrannú dobu predlžovať obnovou zápisu po zaplatení správneho poplatku vždy na ďalších 10 rokov.
Patent platí 20 rokov od podania prihlášky vynálezu pri platení udržiavacích poplatkov ( prehľad poplatkov)
Zápis dizajnu platí 5 rokov odo dňa podania prihlášky dizajnu. Dobu platnosti zápisu dizajnu je možné predĺžiť na základe žiadosti majiteľa dizajnu najviac štyrikrát, a to vždy o ďalších 5 rokov na celkovú dobu 25 rokov.
Platnosť ochrany úžitkového vzoru
Ochrana úžitkovým vzorom trvá 4 roky od podania prihlášky úžitkového vzoru. Na základe žiadosti majiteľa úžitkového vzoru môže byť ešte dvakrát predĺžená, vždy o 3 roky.
Porušovanie práv majiteľa predmetu priemyselného vlastníctva
Využívanie patentu, ochrannej známky, dizajnu, úžitkového vzoru bez súhlasu majiteľa.
Osoba, ktorá vynález vymyslela. Osoba (alebo firma), ktorá podala patentovú prihlášku je prihlasovateľ, vlastník alebo majiteľ patentu. V niektorých prípadoch môže byť vynálezca zároveň aj prihlasovateľ, väčšinou sú to dva rozdielne subjekty. Prihlasovateľom býva spravidla výskumná inštitúcia, škola,firma, ktorá zamestnáva vynálezcu.
Právo duševného vlastníctva ( pozri aj ochrana duševného vlastníctva)
Právna úprava duševného vlastníctva sa delí na dva celky. Je to autorské právo, reprezentované autorským zákonom a práva priemyselného vlastníctva, ktoré upravuje viac predpisov ( Zákon o patentoch, atď.)
Právo priemyselného vlastníctva
Je právom na ochranu predmetov priemyselného vlastníctva, ktoré sa vytvárajú tvorivou duševnou činnosťou, ako sú napr. vynálezy, dizajny.
Je podskupinou duševného vlastníctva. Zahŕňa tie typy duševného vlastníctva, ktoré majú priemyselné využitie. (vynález, dizajn, úžitkový vzor a pod.)
Jeden z predmetov priemyselného vlastníctva. Predchodca dizajnu, platil do roku 2002. V súčasnosti na Slovensku platí termín dizajn.
Ak má byť dizajn chránený dizajnovým zákonom, musí vo väčšine krajín prebehnúť jeho zápis. Zápis dizajnu je podmienený podaním prihlášky v národnom úrade duševného vlastníctva v krajine, kde si ho pôvodca chce chrániť. Medzi základné podmienky na zápis dizajnu do registra a vydanie osvedčenia patrí svetová novosť a osobitý charakter dizajnu .
Prihlásenie technického riešenia s cieľom získať ochranu úžitkovým vzorom. Zápisom úžitkového vzoru do registra získava majiteľ také isté práva ako majiteľ patentovaného vynálezu.Prihláška úžitkového vzoru musí obsahovať žiadosť o zápis úžitkového vzoru do registra, opis technického riešenia a nároky na ochranu, v ktorých je vymedzený predmet, na ktorý sa požaduje ochrana.V prihláške musí byť uvedené, kto je pôvodcom technického riešenia.
Prihláška vynálezu s cieľom získať patentovú ochranu.
Podnikateľská právnická osoba (spravidla s.r.o. alebo a.s.), založená za účelom využitia a rozvoja duševného vlastníctva vysokej školy až do formy výrobku alebo služby uplatniteľnej na trhu. Duševné vlastníctvo (väčšinou výsledok výskumu) je firme poskytnuté prostredníctvom licenčnej zmluvy alebo predajom. Vysoká škola môže ale aj nemusí vlastniť majetkový podiel v spin-off, spoločnosť sa naopak môže s vysokou školou dohodnúť na využívaní jej laboratórií či poskytovaní služieb. Na činnosti firmy sa obvykle podieľajú aj pôvodcovia príslušného duševného vlastníctva.
Za stav techniky sa považujú všetky poznatky z danej oblasti techniky sprístupnené verejnosti kdekoľvek vo svete a to pred dňom podania patentovej prihlášky. Stav techniky tvoria patenty, patentové prihlášky a nepatentová literatúra každého druhu.
Výstup výskumno-vývojovej činnosti, najmä predmet priemyselného vlastníctva (vynález, technické riešenie, vonkajšia úprava výrobku - dizajn), prípadne všeobecnejšie aj predmet duševného vlastníctva využiteľný v praxi (napr. softvér, databáza, know-how a pod.).
Je prenos poznatkov, vynálezov, know-how, technológií, postupov a pod. z akademickej sféry do komerčnej sféry. Prenos výstupov výskumno-vývojovej činnosti slovenských štátnych alebo verejných vedeckovýskumných inštitúcií (univerzity, vysoké školy, ústavy SAV, rezortné výskumné ústavy a pod.) do praxe. Tento prenos je realizovaný udelením licencií na pouužívanie duševného vlastníctva, odpredajom práv k duševnému vlastníctvu, konzultáciami, zmluvným výskumom, zakladaním spin-off firiem vyčlenených z vedeckovýskumných inštitúcií a pod. Transfer technológií v sebe zahŕňa ochranu duševného vlastníctva a komercializáciu.
Topografia polovodičových výrobkov
Séria akokoľvek zafixovaných alebo zakódovaných, vzájomne súvisiacich zobrazení, znázorňujúcich trojrozmerné usporiadanie vrstiev, z ktorých sa polovodičový výrobok skladá. Týmto pojmom sa tiež označujú časti topografie, ktoré sú využiteľné samostatne ako aj na zobrazenie slúžiace na výrobu topografie. Zápisom do registra ju možno chrániť , ak je výsledkom tvorivej duševnej činnosti pôvodcu a v priemysle polovodičových výrobkov nie je bežná.
Úrad priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR)
Je ústredným orgánom štátnej správy pre oblasť priemyselného vlastníctva na Slovensku. Vykonáva štátnu správu v oblasti ochrany vynálezov, úžitkových vzorov, topografií polovodičových výrobkov, dizajnov, ochranných známok, označení pôvodu výrobkov a zemepisných označení. Je gestorom medzinárodných zmlúv v oblasti priemyselného vlastníctva. Vedie ústredný fond patentovej a známkovej dokumentácie, sprístupňuje ho verejnosti a pôsobí ako špecializované stredisko patentových informácií v Slovenskej republike.
Úžitkový vzor je forma právnej ochrany nových priemyselne využiteľných technických riešení, ktoré sú výsledkom vynálezcovskej činnosti z akejkoľvek oblasti techniky.Majitelia úžitkových vzorov majú výhradné právo na využívanie chránených technických riešení porovnateľné s právami, vyplývajúcimi z patentov. Práva k úžitkovým vzorom sa dajú získať jednoduchšou, rýchlejšou a lacnejšou cestou, pretože úžitkové vzory sú zapisované do registra bez vecného prieskumu, len na základe splnenia formálných náležitostí. Nevýhodou je vyššie riziko zrušenia zapísaného úžitkového vzoru.
Komunita, spoločenstvo, resp. široká skupina ľudí, (akademická obec, výskumná obec, vysoké školy a pod.), ktorí pracujú v technických, prírodných aj spoločenských vedách a sú producenti ako aj spotrebitelia vedeckých informácií a poznatkov.
Nové a tvorivé riešenie technického problému, ktoré musí byť priemyselne využiteľné.
Vynálezca ( pozri pôvodca vynálezu)
World Intellectual Property Organization – Svetová organizácia duševného vlastníctva je špecializovanou agentúrou Organizácie Spojených národov. WIPO bolo založené v roku 1967 na podporu ochrany duševného vlastníctva na celom svete prostredníctvom spolupráce medzi štátmi a v spolupráci s ďalšími medzinárodnými organizáciami. Jej sídlo je v Ženeve vo Švajčiarsku.
Dizajn zapísaný do registra dizajnov.
Zemepisným označením výrobku je názov určitého miesta, oblasti alebo, vo výnimočných prípadoch, krajiny používaný na označenie výrobku pochádzajúceho z tohto miesta, oblasti alebo krajiny, ak má tento výrobok špecifickú kvalitu, povesť alebo charakteristické vlastnosti, ktoré môžu byť pripísané tomuto miestu, oblasti alebo krajine, a výroba, spracovanie alebo príprava tohto výrobku sa uskutočňuje vo vymedzenom zemepisnom mieste, oblasti alebo krajine. Označením pôvodu alebo zemepisným označením je možné chrániť poľnohospodárske výrobky a potraviny, víno, liehoviny, minerálne vody, remeselné výrobky a iné výrobky, na ktorých výslednú kvalitu alebo vlastnosti vplývajú prírodné podmienky alebo sú spojené s vymedzeným zemepisným územím tradíciou, povesťou, majú dobré meno, ktoré je možné prisúdiť práve zemepisnému pôvodu. Poľnohospodárske výrobky a potraviny je možné zapísať a chrániť len na úrovni Európskeho spoločenstva podľa nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín z 20. marca 2006.
Zmluva o patentovej spolupráci
Ide o medzinárodnú zmluvu, ktorou sa zavádza inštitút medzinárodnej prihlášky, spôsob jej podávania, zverejnenia a náležitosti čo musí obsahovať a pod.