Antimikrobiálny rekombinantný proteín s lytickými vlastnosťami
Baktérie vyvolávajúce u ľudí závažné infekcie sú dlhodobo v hľadáčiku vedcov. Snažia sa vynájsť liečbu, ktorá na baktérie zaberie rýchlejšie, efektívnejšie a s minimom sprievodných negatívnych vplyvov na postihnutého jedinca.
Kolektív vedcov z Ústavu molekulárnej biológie SAV a Univerzity Komenského v Bratislave zameral svoje úsilie na boj s baktériami Streptococcus agalactiae. Infekcie spôsobené týmito baktériami môžu spôsobiť otravu krvi, poškodenie pľúc, novorodeneckú meningitítu, poškodenie mozgu a množstvo ďalších závažných ochorení u detí i dospelých. Vedci hľadali liečbu, ktorá bude vhodnou alternatívou k súčasných riešeniam.
Výsledky svojho skúmania predložili vedeckovýskumní pracovníci zástupcom Kancelárie pre transfer technológií SAV, ktorí pristúpili k preskúmaniu technológie.
Ich odporúčaním bolo uplatniť si právo na toto riešenie, predovšetkým vysporiadaním vzťahov s pôvodcami predmetného vynálezu a následne vysporiadaním majetkových práv medzi Ústavom molekulárnej biológie SAV a Univerzitou Komenského.
Technológia je validovaná v laboratórnom prostredí a počas rešeršovania neboli nájdené žiadne informácie, ktoré by boli v konflikte s posudzovaným riešením. Vynález možno považovať za nový a je výsledkom vynálezcovskej činnosti.
Patentový zástupca preto pripravil podanie národnej patentovej prihlášky a následne aj medzinárodnej PTC prihlášky. KTT SAV spracoval podklady na komercializačné aktivity a pristúpil k osloveniu potenciálnych záujemcov s ponukou licencie.
Tento vynález si vyslúžil pozornosť účastníkov združenia NCTT SR, ktorí sa rozhodli finančne podporiť podanie PCT prihlášky.