Prevod práv k predmetu priemyselného vlastníctva v prostredí VVI
Prvému úspešnému univerzitnému transferu technológií, ktorý prebehol v závere roka 2022 a jeho aktérmi boli Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Masarykova univerzita v Brne a finančný holding FABA Capital, sme sa venovali už v niekoľkých článkoch. Tentoraz sa zameriame na to, aké administratívne procesy boli nevyhnutné k jeho realizácii v prostredí Univerzity Komenského v Bratislave?
Koncom roka 2022 sa dvom slovenským a jednej českej univerzite podarilo komercializovať spoločný vynález. Personalizovaný neinvazívny spôsob predikcie úspešnosti in vitro fertilizačného procesu (IVF) sa stal prvým oficiálnym prevodom práv duševného vlastníctva v rámci slovenských univerzít. Podľa aktérov to bol proces administratívne náročný a vyžadoval si koordinovanú spoluprácu zúčastnených strán, množstvo rokovaní, plánovania, ale aj kompromisov a podpory zo strany vedenia jednotlivých univerzít. Vzhľadom na komplexnosť celého procesu boli v rámci univerzít zapojené viaceré oddelenia či úseky vrátane právneho a ekonomického. Na Univerzite Komenského celý proces manažovalo Centrum transferu technológií UK.
Nahlásenie výsledkov výskumu
Prvou povinnosťou, ktorú majú zamestnanci, ktorí vytvoria vynález voči svojmu zamestnávateľovi, je oznámiť vytvorenie vynálezu, ktorý vznikol v rámci plnenia úloh z pracovnoprávneho alebo obdobného vzťahu svojmu zamestnávateľovi. Táto povinnosť bola v prípade neinvazívneho spôsobu predikcie úspešnosti in vitro fertilizačného procesu splnená. Keďže sa jednalo o vynález, ktorý bol výsledkom spolupráce troch univerzít, bola uzatvorená aj zmluva o spolumajiteľstve predmetu priemyselného vlastníctva.
Do procesu bolo zapojené aj Centrum vedecko-technických informácií SR a to nielen tým, že na financovanie správnych poplatkov súvisiacich s podaním patentovej prihlášky a úhradu služieb patentovej kancelári boli schválené zdroje z patentového fondu Národného centra transferu technológií SR, ale aj aktívnym zapojením odborníkov z Centra transferu technológií pri CVTI SR do procesu komercializácie.
Uprednostňovali nadobudnutie práv k vynálezu
Pôvodným zámerom Univerzity Komenského v Bratislave bola komercializácia vynálezu prostredníctvom udelenia licencie. To sa však nezhodovalo so záujmom holdingu FABA Capital, ktorý uprednostňoval nadobudnutie práv, vrátane práv z patentových prihlášok. Preto bolo nevyhnutné zistiť, či Univerzita Komenského, ako verejná vysoká škola, môže takto postupovať. Keďže zákon o vysokých školách takýto krok umožňujem, mohla Univerzita Komenského v Bratislave, ako spolumajiteľ, pristúpiť k prevodu duševného vlastníctva.
S akými ďalšími krokmi sa museli zástupcovia Univerzity Komenského v Bratislave vysporiadať? Ako prebehlo zaradenie duševného vlastníctva do majetku univerzity? Toto sú témy, ktorému sa venuje článok Lenky Levárskej z Centra transferu technológií Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý bol publikovaný v časopise TRANSFER TECHNOLÓGIÍ bulletin.
Kompletný článok: Analýza administratívnych procesov nevyhnutných pre realizáciu prevodu práv k predmetu priemyselného vlastníctva v prostredí verejných vedeckovýskumných inštitúcií.
20.5.2024, CTT CVTI SR
Naspäť