Na svete je ďalší z výstupov konferencie COINTT 2021: Zborník odborných príspevkov z konferencie COINTT 2021
Zborník obsahuje 14 odborných zhrnutí z celkovo 21 programových vstupov a 60 medailónikov (stručných profesionálnych životopisov) 60 rečníkov trojdňového podujatia COINTT 2021 (19. – 21. 10. 2021). Zostavila ho, editovala a v dvoch prípadoch aj spoluautorsky doplnila Adriana Shearman – vedúca Oddelenia hodnotenia kvality pracovísk vedy a techniky CVTI SR. Je členený do troch častí: Technology Transfer, Innovation a Cooperation, čo kopíruje organizáciu konferencie. Konferencia prebiehala na troch rovnomenných stejdžoch.
Dôležitá odbornosť
Medzi autormi odborných článkov nájdete úspešných ľudí z verejnej a firemnej sféry zo Slovenska a Českej republiky, ako napríklad Pala Luku, Růženu Štemberkovú, Mareka Samoša, Františka Jakaba, Petronelu Kolevskú a Ondreja Chovanca. Všetci títo sa venovali laijtmotívu daného ročníka konferencie „pozdvihovanie povedomia o význame ochrany duševného vlastníctva, transfere technológií a zvyšovaní využívania inovácií v podnikaní“, a to z rôznych aspektov.
Technology Transfer a keynote spíkri konferencie
Medzi keynote spíkrov COINTT 2021, ktorí prispeli do zborníka, patria Palo Luka – COO spoločnosti ESET a Růžena Štemberková – podpredsedníčka českej národnej platformy Transfera.cz. Palo Luka sprevádza čitateľa svojho príspevku stručnou históriou vzniku dnes už úspešnej celosvetovej firmy ESET a na nej sa pokúša vysvetliť dôvody, prečo ESET podporuje univerzity a výskum. Růžena Štemberková opisuje vo svojom príspevku fungovanie Kancelárie transferu technológií Jihočeskej univerzity v Českých Budejoviciach, a tým realitu komercializácie duševného vlastníctva v Čechách.
Ďalšie odborné príspevky z časti Technology Transfer hovoria napr. o pôsobení centier transferu technológií na súčasných slovenských univerzitách (príspevok od Lucie Rybanskej – riaditeľky Kancelárie spolupráce s praxou STU v Bratislave), o legislatívnom procese transferu technológií a jeho prekážkach na Slovensku (Jaroslav Noskovič – vedúci Oddelenia ochrany a komercializácie duševného vlastníctva CVTI SR), o výhodách členstva v Licensing Executives Society Czech Republic&Slovakia (Vojtěch Chloupek – predseda LES ČR&S) a ďalších témach.
Innovation
Do tejto časti zborníka prispeli Andrej Rybovič, Petronela Kolevská zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) a Franko Lukáš – zakladateľ Digitálny nomád s.r.o. Andrej Rybovič hodnotí inovačnú výkonnosť Slovenska, Petronela Kolevská spolu s Adrianou Shearman riešia uplatňovanie práva duševného vlastníctva v oblasti kreatívneho priemyslu na Slovensku a Lukáš Franko to osobitne dopĺňa o oblasť marketingu a reklamy.
Cooperation
Posledná časť publikácie zaujme odbornými príspevkami od: Mareka Samoša – podpredsedu Úradu priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR) a Barbory Szépeovej zo Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), ktorí vo svojich príspevkoch zhodnotili aktuálnu činnosť a smerovanie svojich inštitúcií na poli podpory vedeckovýskumných pracovísk na Slovensku. Ondrej Chovanec, v spolupráci s Adrianou Shearman, sa pozrel na to, ako sa zhodnocuje duševné vlastníctvo v podnikateľskom prostredí na Slovensku. Spoločný príspevok je výstupom panelovej diskusie Pozdvihovanie povedomia v podnikaní: Čo vedia podnikatelia o inováciách a duševnom vlastníctve?
Kompletný zborník na stiahnutie nájdete na webovej stránke konferencie cointt.sk.
20.5.2022, Želmíra Gerová
Naspäť