Licensing Executives Society International
Licensing Executives Society International (LESI), je združenie, ktoré umožňuje svojim členom získavať informácie, vymieňať skúsenosti z oblasti transféru technológií a licencovania práv duševného vlastníctva. Jednou z národných skupín LESI vytvorených za účelom združovania odborníkov v Českej Republike a na Slovensku je spolok Licensing Executives Society Česká republika a Slovensko (LES ČRS). V Článku sa dozviete z akého dôvodu sa spolok založil a aké výhody poskytuje pre svojich členov.
Združenie LESI bolo založené v USA už v roku 1973 ako odborná nezisková a nepolitická organizácia, ktorá v súčasnosti zahŕňa takmer 10 tisíc jednotlivých členov vo viac ako 90-tich štátov sveta.
Momentálne združuje celkovo 33 národných i regionálnych členských spolkov, ktorých členovia majú záujem o prenos technológií a licencovanie práv duševného vlastníctva.
Licensing Executives Society Česká republika a Slovensko
Svojou činnosťou prispieva k vysokému profesionálnemu štandardu medzi odborníkmi (zamestnancami vysokých škôl, patentovými zástupcami, manažérmi, podnikateľmi, vedcami, technikmi, právnikmi, úradníkmi štátnej a verejnej správy a pod.). Jednou z národných skupín LESI vytvorených za účelom združovania odborníkov v Českej Republike a na Slovensku je spolok Licensing Executives Society Česká republika a Slovensko (LES ČRS).
LES ČRS je súčasťou medzinárodnej siete LESI, a to už od roku 1995. Ide o spolok združujúci odborníkov z Českej republiky a Slovenska, ktorí sa aktívne zaoberajú komerčným využitím a ochranou duševného vlastníctva, jeho transfermi, licencovaním, komercializáciou a správou. Sídlom spolku je Praha, ide o nezávislú organizáciu, ktorá nie je financovaná z verejných zdrojov.
Výhody členstva v LES ČRS
Členovia LES ČRS sa automaticky stávajú súčasťou medzinárodnej siete licenčných odborníkov a odborníkov z oblasti duševného vlastníctva, a to samozrejme ako z komerčného, tak akademického prostredia. Jednou z hlavných výhod je možnosť zúčastniť sa konferencií prinášajúcich zaujímavé témy z odboru duševného vlastníctva, licencovania či transferu technológií, a to i tých, ktoré organizovali jednotlivé členské spolky. Členovia majú tiež jedinečnú možnosť nadviazať celosvetové kontakty, ktoré môžu viest k budúcej pracovnej spolupráci.
Veľmi cenenou výhodou členstva je určite i možnosť zúčastniť sa špeciálnych vzdelávacích kurzov, zameraných predovšetkým na licencovanie a transfer technológií. V licenčnom kurze majú účastníci možnosť naučiť sa, ako postupovať pri príprave licenčnej zmluvy a pod. Kurz zahŕňa prezentáciu týkajúcu sa kľúčových aspektov licenčnej praxe, ako sú základy duševného vlastníctva due diligence oceňovanie a súťažné právo, ako i interaktívne workshopy o vyjednávaní, stratégií duševného vlastníctva a príprave zmlúv. Vzdelávanie a školenie prebieha interne i externe prostredníctvom rôznych kurzov, seminárov, webinárov a workshopov. Veľmi obľúbené sú i rôzne mentorské príležitosti so skúsenými profesionálmi.
Dôležité spolupráce v rámci duševného vlastníctva
LESI i jeho jednotlivé skupiny v rámci svojej činnosti vedúcej k vzdelávaniu a šíreniu povedomia o duševnom vlastníctve ako takom spolupracujú i s rôznymi medzinárodnými, regionálnymi a vnútroštátnymi orgánmi či organizáciami. V tejto súvislosti je nutné spomenúť najmä spoluprácu LESI a EPO. Na miestnej úrovni je dôležitá spolupráca LES ČSR s CVTI SR na Slovensku či s Technologickým centrom Akadémie vied ČR v Českej republike.
26.8.2021, redakcia
Naspäť