Nezabudnime na Svetový deň duševného vlastníctva
Každý rok 26. apríla oslavujeme Svetový deň duševného vlastníctva, aby sme si pripomenuli význam ochrany duševného vlastníctva pri podpore inovácií a tvorivosti. Výnimkou nie je ani tento rok.
Svetový deň duševného vlastníctva založila Svetová organizácia duševného vlastníctva (World Intellectual Property Office, WIPO) v roku 2000 s cieľom „zvýšiť povedomie o význame patentov, autorských práv, ochranných známok a vzorov pre náš každodenný život“ a „na oslavu tvorivosti a príspevku tvorcov a inovátorov k rozvoju spoločností po celom svete“.
A prečo práve 26. apríl? V tento deň v roku 1970 nadobudol platnosť Dohovor o založení Svetovej organizácie duševného vlastníctva.
Vedeli ste, že?
Zo začiatku mal Svetový deň duševného vlastníctva veľa kritikov z radov aktivistov a vedcov pre údajnú jednostrannú propagandu tradičných autorských práv a ignorovanie alternatív ako copyleft (základ hnutia slobodného software-u) a Free Culture Movement (hnutie, ktoré podporuje internet a umožňuje slobodu distribuovať a upravovať tvorivé diela ostatných vo forme voľného obsahu alebo otvoreného obsahu bez náhrady pôvodným tvorcom diela alebo s ich súhlasom) .
Duševné vlastníctvo a malé a stredné podniky: Uvedenie nápadov na trh
K Svetovému dňu duševného vlastníctva sa každoročne viaže nejaká téma alebo posolstvo. Tohtoročnou je Duševné vlastníctvo a malé a stredné podniky (MSP): Uvedenie nápadov na trh.
Každý z miliónov MSP, ktoré fungujú po celom svete, začal totiž nápadom, ktorý niekto vymyslel a uviedol na trh. Niektoré z týchto nápadov sa premietnu do tovarov a služieb, ktoré si neskôr chceme kúpiť. Iné neuspejú. Cesta na trh je pre ne a ich tvorcov zložitá. Ale vďaka existujúcemu systému ochrany duševného vlastníctva si inovátori túto cestu môžu uľahčiť a podniky lepšie odhadnúť, riadiť a eliminovať riziká na ceste ku komercializácii nápadov.
MSP sú základom národných ekonomík. Dodávajú tovary a služby každodennej potreby, vyvíjajú prelomové inovácie a nové produkty a služby, vytvárajú nové pracovné miesta a z niektorých sa vyvinú popredné svetové korporácie budúcnosti.
MSP tvoria asi 90 percent svetových podnikov, zamestnávajú zhruba 50 percent globálnej pracovnej sily a generujú až 40 percent národného dôchodku.
Hlavným cieľom tohtoročnej témy vo vzťahu k verejnosti je poukázať na nezastupiteľnú úlohu malých a stredných podnikov pre národné hospodárstva jednotlivých krajín a to vysvetľovaním výhod ochrany duševného vlastníctva v procese budovania silnejších, konkurencieschopnejších a stabilnejších podnikov.
Výhody/možnosti ochrany duševného vlastníctva pre rôzne kategórie MSP:
Technológie
Značky
Dizajny
Poľnohospodárske produkty
Ľudová múdrosť a kultúra
Riešenie sporov
- Riešenie sporov o doménové meno na WIPO
- Sprostredkovanie a arbitráž v sporoch o autorské práva a technológie
Pre už exitujúce podniky je hlavným posolstvom tohtoročného Svetového dňa duševného vlastníctva uvedomenie si príležitosti zvýšenia hodnoty svojho obchodného majetku prostredníctvom autorizácie svojich nápadov a ohodnotenia tohto vlastníctva. Mnoho ľudí si zatiaľ neuvedomuje, že duševné vlastníctvo je majetok, ktorý má svoju cenu. To znamená, že mnohí prichádzajú o príležitosť, ako zvýšiť svoj majetok, zisky a zabezpečiť svoj rast.
Ak ste podnikateľ - nováčik, tohtoročná kampaň Svetového dňa duševného vlastníctva je pre vás príležitosť sa dozvedieť, ako uľahčiť začiatok vášho podnikania, teda uvedenie vášho nápadu na trh a to pomocou nástrojov ochrany duševného vlastníctva - ochrannej známky, práva na dizajn, , patentu, obchodného tajomstva, zemepisného označenia, autorských práv a ďalších. Vďaka nim totiž môžete z nápadu urobiť obchodný artikel, vytvoriť hodnotu, zisky, vytvoriť pracovné miesta a obohatiť ponuku tovarov a služieb na trhu dostupných pre spotrebiteľov.
Svetový deň duševného vlastníctva 2021 tiež zdôrazňuje kľúčovú úlohu, ktorú zohrávajú medzinárodné organizácie ako WIPO (Svetová organizácia duševného vlastníctva), ďalej regionálne organizácie ako (EUIPO – Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo, EPO – Európsky patentový úrad, EAPO -Eurázijský patentový úrad ) a národné patentové a známkové úrady v oblasti duševného vlastníctva (na Slovensku Úrad priemyselného vlastníctva SR) po celom svete pri vytváraní priaznivých podmienok pre MSP na podporu inovácií a tvorivosti, podporu hospodárskeho rastu a vytváranie pracovných miest.
Ako sa CTT CVTI SR pripája k oslavám Svetového dňa duševného vlastníctva?
Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa duševného vlastníctva CTT CVTI SR pripravilo webinár „Čo mi prinesie ochrana duševného vlastníctva v podnikaní?”, určený pre podnikateľov (najmä inovatívne firmy, startupy a spin-off spoločnosti) odpovedajúci na otázky:
- Čo všetko si môžem chrániť v podnikaní ako duševné vlastníctvo?
- Čo mi môže priniesť komerčné zhodnotenie môjho duševného vlastníctva?
- Prihlášky ochranných známok a dizajnov ma teraz môžu stáť o polovicu menej.
- Ako môžem nadviazať spoluprácu pri vývoji produktu s výskumným pracoviskom z univerzity?
- Diskusia
Webinár sa uskutočnil 21. 4. 2021 a záznam z neho bude po spracovaní dostupný na tomto linku: https://bit.ly/3uymjiV.
Ako sa môžete k oslavám Svetového dňa duševného vlastníctva zapojiť vy?
Oslávte s nami inovatívnosť a kreativitu, ktorá sa skrýva za každým malým a stredným podnikom, ďalej ich odvahu prispieť k zmene a ich prínos k zlepšeniu našich každodenných životov. Stačí keď budete podporovať lokálne MSP vo vašom okolí a to kúpou ich tovarov a využívaním ich služieb.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/World_Intellectual_Property_Dayhttps://www.wipo.int/ip-outreach/en/ipday/
https://www.indprop.gov.sk/?aktuality&clanok=svetovy-den-dusevneho-vlastnictva-2
Obrázky prevzaté z:
https://www.wipo.int/ip-outreach/en/ipday/2021/toolkit/social-media-guidelines.html
21.4.2021, Želmíra Gerová, Martin Karlík, Oľga Števková
Naspäť