Predstavujeme Centrá transferu technológií ̶ účastníkov združenia Národného centra transferu technológií SR
V roku 2015 vytvorilo sedem verejných vysokých škôl, Slovenská akadémia vied a Centrum vedecko-technických informácií SR združenie s názvom Národné centrum transferu technológií Slovenskej Republiky (NCTT SR). Základom pre vznik zduženia bola spoločná myšlienka jej členov – spoločnými silami zlepšovať úroveň transferu technológií na verejných vedeckovýskumných inštitúciách Slovenskej republiky.
Hlavným cieľom združenia NCTT SR je podpora realizácie transferu technológií a to ako po stránke procesnej, tak aj po stránke finančnej. Členovia združenia – ako aj vedeckovýskumné inštitúcie mimo združenia – v rámci procesov ochrany a najmä komercializácie duševného vlastníctva narážajú na rôzne prekážky (vrátane legislatívnych) a spoločnými silami usilujú o ich zlepšenie a celkovú systematizáciu v tejto oblasti. Združenie taktiež prevádzkuje patentový fond, ktorého prostriedky slúžia na hradenie poplatkov súvisiacich s ochranou duševného vlastníctva. V stručnom prehľade sa dozviete základné informácie týkajúce sa vzniku a ich činnosti.
Centrum vedecko-technických informácií SR
Centrum transferu technológií pri CVTI SR (CTT CVTI SR) je pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou zamerané na poskytovanie podpory v oblastiach ochrany a komerčného zhodnocovania duševného vlastníctva a prepájania akademickej sféry so súkromnou.
Aktivity a služby pracoviska sú orientované prednostne na dve základné cieľové skupiny: vedeckovýskumné inštitúcie – vysoké školy, Slovenskú akadémiu vied, rezortné výskumné ústavy a podnikateľské subjekty, vrátane širokej verejnosti.
Primárnym cieľom pri podpore vedeckovýskumných inštitúcií je sprístupnenie a zefektívnenie realizácie transferu technológií (prenos výsledkov výskumu a vývoja do praxe) na všetkých verejných inštitúciách vykonávajúcich vedecký výskum na Slovensku. Celková náročnosť agendy spojenej s transferom technológií viedla v roku 2011 ku zriadeniu CTT CVTI SR, ktorého poslaním je poskytovať vedeckovýskumným inštitúciám na Slovensku podporu pri realizácii jednotlivých krokov tohto procesu a pri zakladaní a rozvoji vlastných pracovísk transferu technológií. Uvedené podporné aktivity pre akademické inštitúcie sú od roku 2015 do významnej miery zastrešované združením Národné centrum transferu technológií SR. Zástupcovia CVTI SR sú: Mgr. Miroslav Kubiš, RNDr. Jaroslav Noskovič, PhD.
Kontakt: ctt@cvtisr.sk
Slovenská akadémia vied
Kancelária pre transfer technológií Slovenskej akadémie vied (KTT SAV) začala svoju činnosť na pôde Technologického inštitútu SAV v októbri 2009, prostredníctvom projektu EU „Centrum komercializácie poznatkov a ochrany duševného vlastníctva SAV“. V októbri 2011 bola KTT SAV oficiálne založená, následne v roku 2015 delimitovaná a stala sa odborom Úradu SAV. Od januára 2020 je KTT SAV referátom začleneným pod Odbor vedy a výskumu Úradu SAV.
KTT SAV poskytuje bezplatný servis vedeckým organizáciám SAV v oblasti prenosu výsledkov výskumu do praxe. Činnosti KTT SAV sa dajú zatriediť do troch skupín – ochrana duševného vlastníctva, komercializácia duševného vlastníctva a propagácia a vzdelávanie.
Služby KTT SAV spadajúce do oblasti ochrany duševného vlastníctva zahŕňajú napríklad vypracovanie komplexnej evaluácie na nahlásené predmety priemyselného vlastníctva ako podkladu pre rozhodovanie štatutárneho zástupcu, súčinnosť pri príprave a podaní patentovej (resp. inej) prihlášky a pod. Tím KTT SAV vykonáva taktiež aktivity súvisiace s komercializáciou duševného vlastníctva ako napríklad vyhľadávanie partnerov na komercializáciu, či priamo výrobu, poskytuje súčinnosť pri rokovaniach, ako aj manažmente celého procesu, vrátane marketingu. Treťou skupinou aktivít je propagácia a vzdelávanie (zvyšovanie povedomia o problematike transferu technológií medzi vedeckými pracovníkmi organizácií SAV formou odborných seminárov, propagácia ich výsledkov, ako aj samotnej KTT SAV).
Zástupcami KTT SAV sú: Ing. Martin Gróf, PhD. (vedúci KTT SAV), Ing. Katarína Račková, Ing. Andrea Čižiková, PhD., Ing. Paed. IGIP, Ing. Tomáš Andrej Murajda (v rámci projektu NITT SK II) a Mgr. Natália Feriančeková.
Kontakt: grof.martin@savba.sk
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Transferové centrum Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (TC SPU) bolo zriadené v roku 2018 v rámci projektu financovaného zo ŠF EÚ ako špecializované pracovisko s celouniverzitnou pôsobnosťou zamerané na kooperáciu s praxou, popularizáciu a komercializáciu výsledkov vedy a výskumu, na ochranu duševného vlastníctva a na transfer technológií, poznatkov a vzdelávania. Od 1. 4. 2019 prevzala činnosti TC v oblasti transferu technológií novovzniknutá Kancelária projektových a transferových činností (KPTČ), ktorá je v priamej pôsobnosti rektorky SPU v Nitre.
Hlavné činnosti KPTČ sú: evidencia prípadov duševného vlastníctva/predmetov priemyselného vlastníctva vytvorených zamestnancami SPU v Nitre a identifikácia možných prípadov vhodných pre TT, sprostredkovanie expertných podporných služieb v oblasti priemyselnoprávnej ochrany duševného vlastníctva a v oblasti komercializácie duševného vlastníctva, vytváranie interných noriem, popularizačno-odborné prednášky a aktivity, monitoring inovačného potenciálu pracovísk SPU v Nitre, inovačné audity pre agropotravinárske subjekty, monitoring inovačných potrieb subjektov agropotravinárskeho sektora, podpora pri zakladaní spin-off a spin-out firiem, koordinácia ponuky pracovísk a expertov SPU v Nitre do katalógu produktov pre poradenský systém v pôdohospodárstve. V roku 2020 sa SPU v Nitre stala vlastníkom európskeho patentu EP3491925 Long Life Pastry for Specific Nutritional Purposes and Method of its Production a od EPO obdržala oznámenie o úmysle udeliť začiatkom roka 2021 ďalší európsky patent Method and device for electric power supply of a single-phase appliance during a failure of one or multiple phases.
Aktivity v oblasti TT na SPU v Nitre zabezpečuje doc. Mgr. Ing. Danka Moravčíková, PhD. (riaditeľka KPTČ) a v rámci projektu NITT SK II. doc. Ing. Zuzana Ilková, PhD. a Ing. Michal Hrivnák, PhD.
Kontakt: danka.moravcikova@uniag.sk
Slovenská technická univerzita v Bratislave
Kancelária spolupráce s praxou (KSP) je organizačnou zložkou Know-how centra STU, ktoré je špecializovaným univerzitným pracoviskom a bolo zriadené rozhodnutím rektora po vyjadrení Akademického senátu STU dňa 29. 10. 2012.
Poslaním KSP je vytvárať na STU priaznivé podmienky pre transfer výsledkov vedecko-výskumnej činnosti z fakúlt a ústavov do spoločenskej a hospodárskej praxe. KSP poskytuje zamestnancom a študentom STU poradenstvo a služby v oblasti ochrany duševného vlastníctva, zabezpečenie podávania prihlášok na Úrade priemyselného vlastníctva SR, ohodnotenie výsledkov výskumu a vývoja na pôde STU z hľadiska ich komerčného využitia, vyhľadávania a sprostredkovania kontaktov na partnerov z priemyselnej praxe. KSP taktiež poskytuje právnu podporu pri uzatváraní licenčných zmlúv a zmlúv o dielo, sprostredkovanie kontaktov a spolupráce s Univerzitným technologickým inkubátorom STU, aktívnu propagáciu výsledkov výskumu zrealizovaného na STU.
Pre externé podniky a organizácie zabezpečuje KSP spoluprácu na výskumných a vývojových projektoch, odborné konzultácie, merania, testovania a vypracovanie expertízy v rôznych oblastiach.
STU Scientific, s. r. o. je obchodná spoločnosť, ktorá vznikla 1. marca 2008 ako špecializované pracovisko STU a jej hlavná činnosť je prostredníctvom univerzitných
spin-off spoločností podporovať technologický transfer. V súčasnosti existuje 8 spin-off spoločností, ktoré vznikli na univerzitnej pôde a ťažia z vedeckovýskumného potenciálu STU.
Aktivity KSP aj v rámci projektu NITT SK II realizujú : Mgr. Natália Molnárová, JUDr. Lucia Rybanská a doc. Ing. Peter Peciar, PhD.
Kontakt: natalia.molnarova@stuba.sk, lucia.rybanska@stuba.sk
Technická univerzita v Košiciach
V decembri roku 2017 vznikol Univerzitný vedecký park TECHNICOM ako rektorátne pracovisko s celoškolskou pôsobnosťou Technickej univerzity v Košiciach. Významnú úlohu v ekosystéme UVP TECHNICOM zohráva Útvar ochrany duševného vlastníctva, ktorý poskytuje zamestnancom a študentom podporu, poradenstvo a konzultácie v oblasti ochrany autorských práv a v oblasti priemyselno-právnej ochrany. V rámci svojej pôsobnosti zabezpečuje odborné a právne služby na úseku ochrany a komercializácie duševného vlastníctva, vedie register predmetov priemyselnej ochrany, vykonáva administratívne činnosti pri vypracovaní žiadosti o zápis predmetu priemyselnej ochrany do registrov vedených príslušnými úradmi.
Ústredným prvkom ekosystému technologického transferu a akcelerácie inovatívneho podnikania v rámci UVP TECHNICOM je Útvar akcelerácie podnikania, ktorý je tvorený Startup centrom a Inkubátorom TUKE.
Startup centrum TUKE pomáha naštartovať proces, ktorý podporí záujemcov (predovšetkým študentov a zamestnancov TUKE) pri realizácii ich inovatívnych projektov.
Inkubátor TUKE poskytuje inkubačné prostredie novovznikajúcim inovatívnym firmám (startupom, spin-offom) a prostredníctvom akceleračného programu im pomáha premeniť inovatívne myšlienky na komerčne využiteľný produkt alebo službu.
Personálne obsadenie: doc. Ing. František Jakab, PhD. (riaditeľ), PhDr. Branislav Bonk, Ing. Michal Tomaško, JUDr. Peter Čižmár, Ing. Marián Gömöry, Ing. Monika Kinyiková, doc. RNDr. Anton Lavrín, CSc..
Kontakt: frantisek.jakab@uvptechnicom.sk
Technická univerzita vo Zvolene
Referát pre transfer technológií je oddelenie, ktoré vzniklo 1. 8. 2018, a organizačne spadá pod Referát pre vedeckovýskumnú činnosť, kde prof. Dr. Ing. Jaroslav Šálka je prorektor pre vedeckovýskumnú činnosť. Obidva referáty spadajú pod Rektorát Technickej univerzity vo Zvolene. Základnými činnosťami Referátu pre transfer technológií je evidencia duševného vlastníctva predmetov priemyselného vlastníctva vytvorených zamestnancami Technickej univerzity vo Zvolene. Posudzovanie predložených PPV vhodných pre TT je podporené rozhodnutím hodnotiacej komisie a rešeršnou správou z CVTI SR Bratislava. Niektoré prihlášky boli realizované aj v spolupráci s inými univerzitami. Ďalšími aktivitami sú: sprostredkovanie expertných podporných služieb v oblasti priemyselnoprávnej ochrany duševného vlastníctva a v oblasti komercializácie duševného vlastníctva v spolupráci s CVTI SR a ÚPV SR, vytváranie interných noriem a aktualizovanie existujúcich smerníc, popularizačno-odborné prednášky, školenia a odborné stáže, spolupráca s fakultami TUZVO a súkromným sektorom, poradenstvo v oblasti duševného vlastníctva a transferu technológií.
Na Referáte pre transfer technológií pracuje jedna referentka Ing. Naďa Murínová. V rámci projektu NITT SK II bola prijatá ešte jedna pracovníčka Ing. Klára Báliková.
Univerzita Komenského v Bratislave
Centrum transferu technológií Univerzity Komenského v Bratislave (CTT UK) vzniklo v januári 2013 ako pracovisko s celouniverzitnou pôsobnosťou a momentálne je zaradené v organizačnej štruktúre Vedeckého parku UK.
Hlavným poslaním CTT UK je zabezpečovanie priemyselnoprávnej ochrany duševného vlastníctva v majetku Univerzity Komenského a jeho spravovanie. Ide o procesy, ktoré zahŕňajú identifikáciu a posúdenie výsledkov vedeckovýskumnej činnosti, evidenciu nových prípadov priemyselného vlastníctva, zabezpečenie uplatnenia si práv, majetkové vysporiadanie, ďalej realizuje kroky smerujúce k získaniu priemyselnoprávnej ochrany duševného vlastníctva a jej následného udržiavania a tiež zabezpečuje úkony spojené s komercializáciou. CTT UK ďalej zastrešuje agendu poradenstva a podpory v oblasti duševného vlastníctva a transferu technológií všetkým zamestnancom a študentom UK a vynakladá značné úsilie smerujúce k pozdvihovaniu povedomia o danej problematike prostredníctvom stretnutí s relevantnými vedeckými a výskumnými zamestnancami UK. Zamestnanci CTT UK sa tiež aktívne podieľajú na príprave smernice UK o nakladaní s duševným vlastníctvom.
V rámci CTT UK aktuálne pôsobia Mgr. Lenka Levarská, PhD., RNDr. Jaroslav Noskovič, PhD., Mgr. Miroslav Kubiš a prof. RNDr. Anton Gáplovský, DrSc., ako odborný garant a konzultant.
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
V roku 2013 bola prijatá prvá smernica č. 1/2013 o ochrane duševného vlastníctva na UPJŠ v Košiciach, ktorá upravila práva k predmetom duševného vlastníctva a ich výkon zo strany UPJŠ. Na základe tejto smernice bol kreovaný Úsek pre transfer výsledkov výskumu a know-how do praxe (ÚpT), ktorý bol pôvodne začlenený pod rektorát UPJŠ. Od začiatku roku 2018 prebiehala postupná transformácia a začlenenie ÚpT do Technologického a inovačného parku UPJŠ (TIP ̶ UPJŠ). Následne po prijatí novej smernice č. 3/2019 o ochrane duševného vlastníctva na UPJŠ v Košiciach a jej súčastiach sa v roku 2019 ÚpT premenoval na Centrum transferu technológií (CTT). CTT bolo od počiatku zriadené za účelom plnenia celouniverzitných úloh v rámci transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva na UPJŠ. CTT prispieva k rozvoju univerzity najmä podporou komercializácie časti akademického výskumu, napomáha rozvoju spolupráce medzi UPJŠ a výrobným, resp. komerčným sektorom, popularizuje inovatívne stratégie vo vede, výskume a vzdelávaní a poskytuje konzultácie v oblasti ochrany duševného vlastníctva. Dlhodobým cieľom CTT je koordinácia aktivít vedúcich ku komercializácii duševného vlastníctva a know-how vznikajúceho na UPJŠ v Košiciach. CTT tento cieľ zabezpečuje v úzkej spolupráci s tvorcami duševného vlastníctva pôsobiacimi na jednotlivých fakultách a ďalších pracoviskách UPJŠ, ako aj v súčinnosti s aktivitami obchodnej spoločnosti SAFTRA s. r. o., ktorá je komerčným subjektom plne vlastneným Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Zástupcami CTT sú doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LL. M. (vedúca CTT), Mgr. Diana Juhászová (špecialista pre správu a administráciu duševného vlastníctva) a v rámci projektu NITT SK II boli prijatí JUDr. Laura Rózenfeldová, PhD. a Ing. Patrik Hreško.
Kontakt: renata.bacarova@upjs.sk
Žilinská univerzita v Žiline
Centrum pre transfer technológií Žilinskej univerzity v Žiline (CTT UNIZA) bolo zriadené v roku 2015, ako súčasť projektu Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline (UVP UNIZA). Jeho postavenie a úlohy sa zakotvili do internej smernice o nakladaní s duševným vlastníctvom v podmienkach Žilinskej univerzity v Žiline. V zmysle smernice je CTT UNIZA špecializovaným pracoviskom Žilinskej univerzity v Žiline, ktoré slúži na zabezpečenie prenosu výsledkov univerzitného bádania do hospodárskej a spoločenskej praxe. Hlavnými úlohami CTT sú komplexná podpora riadenia práv duševného vlastníctva v prostredí UNIZA a transfer výsledkov vzdelávania, výskumu a vývoja do praxe.
V nadväznosti na smernicu boli v CTT UNIZA vytvorené aj doplňujúce interné metodiky pre oblasť zakladania spin-off spoločností, pre podporu a mentorovanie start-up spoločností so zameraním sa na potrebné analýzy, dokumenty a zmluvy.
Technologický inkubátor UVP UNIZA ponúka služby v oblasti poradenstva pri zakladaní spoločnosti, pomoc s vypracovaním podnikateľských plánov, vyhľadávanie partnerov, právne, účtovné a daňové poradenstvo, workshopy a konzultácie, pomoc pri získaní zdrojov financovania atď. Aktívne spolupracuje s agentúrami SIEA (Slovenská inovačná a energetická agentúra) a SBA (Slovak bussines agency).
Súčasný kolektív CTT UNIZA tvoria: Ing. Andrea Čorejová, PhD. (poverená vedením), Ing. Veronika Šramová, PhD., Ing. Jaroslav Jaroš, PhD., a Ing. Katarína Hornická.
Kontakt:ctt@uvp.uniza.sk
12.2.2021, Lucia Rybanská
Naspäť