Patent vs úžitkový vzor
Naši potenciálni prihlasovatelia technických riešení často stoja pred dilemou, či si chrániť svoje riešenie patentom alebo pomocou úžitkového vzoru. Ako sa hovorí: „patentovanie to nie je vec triviálna“. Na správne rozhodnutie, či vôbec sa máme usilovať o patent a čo s ním podnikneme ďalej, je potrebné mať dostatok znalosti o výhodách, možnostiach, ale tiež o súvisiacich obmedzeniach a dôsledkoch. Na jednej strane majiteľ patentu získa monopol, na druhej strane však musí strpieť, že jeho riešenie je od zverejnenia patentovej prihlášky dané k dispozícií všetkým. To isté platí aj pre inštitút úžitkového vzoru. Ďalej patent aj úžitkový vzor majú teritoriálny charakter, platia len na území tých krajín, kde sú prihlásené.
Tak ako na to
Patenty pokladáme v súčasnosti za tradičnú a najvýznamnejšiu právnu ochranu vynálezov v oblasti priemyselného vlastníctva. Patentom môžu byť chránené len svetovo nové, priemyselne využiteľné technické riešenia, ktoré sú výsledkom vynálezcovskej činnosti, teda nevyplývajú zrejmým spôsobom z doterajšieho stavu techniky. Pred prihlásením je vhodné si urobiť rešerš na stav techniky a ubezpečiť sa, že neporušujeme práva iných majiteľov patentov.
Zo štatistík vyplýva, že najviac patentov sa udeľuje (a zároveň sa najdlhšie udržujú) v odbore liečiv, zdravotníctva, biochémie, chémie a všeobecného strojárenstva. Ide o komodity s dlhšie trvajúcim potenciálnym využitím. Patent je platný 20 rokov od podania prihlášky, avšak iba za predpokladu platenia udržiavacích poplatkov. Je potrebné si uvedomiť, že je to aj finančne náročné, preto je vhodné k patentovaniu pristupovať zodpovedne.
Ochrana formou úžitkového vzoru sa odporúča v prípadoch technických riešení menšieho ekonomického významu, najmä v prípade ich predpokladaného kratšieho využitia, teda v odboroch, kde dochádza k rýchlym zmenám. Technické riešenie je spôsobilé na ochranu ak je nové, je výsledkom vynálezcovskej činnosti a je priemyselne využiteľné. Ide o registračné konanie, ktoré je rýchlejšie a menej nákladné ako u patentu. Najviac úžitkových vzorov sa prihlasuje v doprave, elektrotechnike, stavebníctve a v poľnohospodárstve.
Ďalším dôvodom vybrať si ochranu úžitkovým vzorom je zachrániť situáciu v prípade predčasného uverejnenia technického riešenia, kedy napríklad si prihlasovateľ zverejní svoje riešenie na konferencií, alebo v nejakej publikácií. V takomto prípade nie je možné už podať patentovú prihlášku, ale je možné do 6 mesiacov od zverejnenia – publikovania riešenia, podať prihlášku úžitkového vzoru.
A preto, pokiaľ máte pochybnosti akú formu ochrany si zvoliť, hľadajte pomoc a konzultácie u odborníkov, napr. využite podporné služby CVTI SR, ktoré poskytuje v procese transferu technológií. Ide o služby jednak rešeršné, ako aj tzv. expertné podporné, ktoré svojim rozsahom pokrývajú celý proces transferu technológií do praxe – od prípravy a podania patentových a iných prihlášok, cez marketingové aktivity, až po vyhľadanie partnerov, dohodnutie licenčných podmienok a prípravu licenčných zmlúv. Verejným vedeckovýskumným inštitúciám sú tieto služby poskytované bezplatne.
13.4.2015, Darina Kylianova
Naspäť