Prvý workshop projektu UVP TECHNICOM
Dňa 24. júla 2014 sa na pôde Technickej univerzity v Košiciach uskutočnil prvý workshop organizovaný v rámci realizácie projektu UVP TECHNICOM s názvom „Vedecký park a regionálna SMART špecializácia“. Cieľom stretnutia odborníkov bolo objasnenie témy SMART špecializácie prostredníctvom prezentácií a diskusie, ktoré boli zamerané na hľadanie prienikov a súladu medzi víziou a cieľmi UVP TECHNICOM a pripravovanými Regionálnymi inovačnými stratégiami pre inteligentnú špecializáciu (RIS3) v Košickom samosprávnom kraji (KSK) a v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK).
Prorektor pre vedu a výskum TUKE, prof. Ing. S. Kmeť, CSc., zdôraznil poslanie UVP TECHNICOM, ktorým je vytvorenie a zavedenie trvalo udržateľného UVP TECHNICOM ako špičkovej medzinárodne uznávanej inštitúcie zameranej na efektívny aplikovaný výskum a vývoj vo vybraných oblastiach s uplatnením vedeckých výsledkov v hospodárskej a spoločenskej praxi. Partnermi projektu UVP TECHNICOM sú UPJŠ v Košiciach a PU v Prešove. Workshop moderoval prof. RNDr. O. Hudec, CSc., ktorý v úvode oboznámil prítomných s hlavnými cieľmi Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR.
Hlavné ciele, koncepciu a štruktúru projektu UVP TECHNICOM predstavil doc. RNDr. A. Lavrin, CSc., ktorý uviedol, že UVP TECHNICOM by mal byť gestorom inovačných aplikácií s podporou znalostných technológií a inovačných výstupov do komerčnej a nekomerčnej sféry a garantom, ktorý by prispel k rozvoju východoslovenského regiónu (KSK a PSK). Bázu excelentného výskumu tvoria Centrá excelentného výskumu (CEV) s dopadmi na odpovedajúce odbory vedy a techniky (podľa: „Smernice č. 27/2006-R“ – MŠVVaŠ SR): I. Informačno-komunikačné technológie (IKT), II. Elektrotechnika, automatizácia a riadiace systémy (EARS), III. Strojárstvo, IV. Stavebné inžinierstvo – stavebníctvo, doprava, geodézia (SvI-SDG), V. Environmentálne inžinierstvo – baníctvo, hutníctvo, vodohospodárske vedy (EI-BHVV). Na základe analýzy aktivít a výstupov CEV bolo vybraných celkovo 36 pilotných projektov (PP) v odboroch I.-V. pre podporu etablovania UVP TECHNICOM. Spolu s projektom podnikateľského akcelerátorom je to celkovo 37 pilotných projektov. V závere projektu UVP TECHNICOM sú pripravené „Spin-off a Start-up“ aktivity pre aktívnych študentov TUKE a vedecko-výskumných pracovníkov TUKE.
Program workshopu pokračoval predstavením cieľov a metodológie prípravy RIS3 pre KSK, ktoré predniesol Mgr. J. Kavecký z VTP Žilina. SMART specialization a jej uplatnenie pri tvorbe dokumentu RIS3 pre KSK tvorili jadro prezentácie. Hlavný cieľ RIS3 pre KSK v období 2014-2020 je zameraný na zvyšovanie konkurencieschopnosti regionálnej ekonomiky a tvorby udržateľných pracovných miest prostredníctvom rozvoja inovačného podnikania a excelentného výskumu. Špecifické ciele RIS3 pre KSK v období 2014-2020 sa zameriavajú na oblasti: zvýšenia kvality analytického regionálneho inovačného systému, zvýšenia a zefektívnenia kvality plánovacích a podporných inovačných nástrojov na úrovni regiónu a zvýšenia kvality vzdelávania a povedomia v oblasti inovácií.
O hodnotení výstupov RIS pre PSK predošlého programovacieho obdobia, ako aj o cieľoch a metodológii prípravy RIS3 pre PSK na obdobie 2014-2020, hovoril Ing. J. Takáč z Inovačného partnerského centra (IPC) v PSK. Pri tvorbe dokumentu RIS PSK vznikol výbor pri zastupiteľstve PSK spolu s monitorovacím výborom, ktorý sa po skončení projektu pretransformoval na Regionálne inovačné fórum (RIF).
V bohatej diskusii k danej téme odznelo veľa podnetov pre prehĺbenie vniknutých partnerstiev v rámci realizovaného projektu UVP TECHNICOM a projektov zameraných na prípravu dokumentov RIS3 pre KSK a RIS3 pre PSK. Prof. RNDr. O. Hudec, CSc., v závere zhrnul najdôležitejšie myšlienky diskusie, poďakoval sa všetkým prítomným za ich účasť a oboznámil ich s prípravou 2. konferencie UVP TECHNICOM s názvom Modely fungovania vedeckých parkov: skúsenosti a príležitostí pre slovenské vedecké parky a centrá, ktorá sa uskutoční dňa 7.10.2014 v Hoteli Centrum, ako aj s prípravou 2. workshopu UVP TECHNICOM, ktorý sa uskutoční na jeseň 2014.
„Workshop sa organizoval v rámci operačného programu Výskum a vývoj, pre projekt: Univerzitný vedecký park TECHNICOM pre inovačné aplikácie s podporou znalostných technológií, kód ITMS: 26220220182, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.“
„Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ“
03.9.2014, Peter Čižmár
Naspäť