Aké sú kompetencie medzinárodných inštitúcií, ktoré sa zaoberajú duševným vlastníctvom
V praxi sa veľmi často stretávame s odkazom na názvy jednotlivých medzinárodných inštitúcií či už v skrátenej forme alebo aj s ich kompletným pomenovaním. Je preto užitočné sa vyznať v tom čo ktorá inštitúcia má v svojom portfóliu, čím sa zaoberá, čo je jej hlavným poslaním.
Začnime Svetovou organizáciou duševného vlastníctva (WIPO) v Ženeve. Je to agentúra OSN so 187 členskými štátmi a 250 mimovládnymi organizáciami, ktoré majú oficiálny štatút pozorovateľa. WIPO predstavuje globálne fórum pre služby vo všetkých oblastiach duševného vlastníctva, tvoria sa tam zásady politiky, stratégia, konania. Spravuje mnoho medzinárodných dohôd/zmlúv ako je Zmluva o patentovej spolupráci (PCT), Madridská dohoda a protokol, Haagska dohoda, Bernská dohoda, Lisabonská dohoda a pod. Je to organizácia s rozhodovacími právomocami, najvyšším orgánom sú riadiace orgány, ktoré zasadajú pravidelne raz ročne.
Nasleduje Európsky patentový úrad so sídlom v Mníchove (EPO). Jeho úlohou je konanie o európskych patentových prihláškach a udeľovanie európskych patentov na základe európskej patentovej dohody (EPC). Ide výlučne len o priemyselné vlastníctvo - patenty. V súčasnosti má 38 členských štátov, je to nezávislá samostatne sa financujúca organizácia. Je riadená správnou radou.
Úrad pre harmonizáciu vnútorného trhu (OHIM) so sídlom v španielskom Alicante je agentúrou Európskej únie. Je zodpovedný za manažovanie dvoch dôležitých nositeľov kreativity a inovácií – predmetov priemyselného vlastníctva - známky spoločenstva (CTM) a registrovaného dizajnu spoločenstva (RCD). Jednou prihláškou ochrannej známky alebo dizajnu sa dosiahne ochrana v celej európskej únií - v 28 štátoch. Úrad je riadený správnou radou (nominanti členských krajín).
Všetky tieto spomínané inštitúcie intenzívne spolupracujú s národnými patentovými a známkovými úradmi. Na Slovensku je to Úrad priemyselného vlastníctva SR so sídlom v Banskej Bystrici.
02.9.2014, Darina Kylianova
Naspäť