Ako sme prežili proces transferu technológie..
Pociťujem to tak trochu ako svoju povinnosť, podeliť sa hoc aj touto formou o skúsenosti, ktoré sme získali pri úspešnom pokuse ochrany niečoho, čo sa nám podarilo na našom pracovisku vymyslieť.
Ale slušnosť káže sa v prvom rade predstaviť. Spolu so svojimi kolegami pracujem na oddelení keramiky Ústavu anorganickej chémie, ktoré sa okrem iného zaoberá vývojom a výskumom keramických materiálov. Ide o špeciálnu keramiku, ktorá je pripravovaná zo syntetických práškov. Tieto prášky potrebujú vysokú teplotu, vysoký tlak a špeciálne podmienky na to, aby sme ich zhutnili. Takýto keramický materiál je vo výsledku využiteľný v rôznych aplikáciách - od rezných nástrojov až po nepriestrelné vesty, alebo ako keramické biomateriály napríklad náhrady kĺbov. Je viacero spôsobov ako tieto materiály zhutniť a jedným z nich je technika horúceho lisovania, ktorá je pre tento výskum veľmi výhodná. Komerčne sú dostupné takéto prístroje, lenže sú veľké a drahé a nie sú vždy vhodné pre účely výskumu, experimentovania alebo pre pedagogické účely. Rozhodli sme sa skonštruovať takýto prístroj presne podľa našich potrieb, čo sa nám po dlhšom čase aj úspešne podarilo.
Vlastne až pri skúškach prototypu prístroja sme si uvedomili možnosti jeho širšieho využitia, či potreby v iných laboratóriách, či na školách a začali sme uvažovať o jeho uvedení na trh. Tým vznikla prirodzená potreba prototyp ochrániť – patentovať, keďže je to svojim spôsobom unikát. V tom čase sme nemali ani tú najmenšiu predstavu čo proces ochrany duševného vlastníctva obnáša a čo všetko bude treba pre to urobiť. Predpokladám, že by celá táto záležitosť išla do stratena, nebyť technologického auditu, ktorý prebiehal v tom čase na našom pracovisku. Vďaka tomu došlo k prvému kontaktu s Kanceláriou pre transfer technológií Slovenskej akadémie vied (KTT SAV), kedy sme sa so zástupkyňou KTT SAV začali rozprávať o komerčnom potenciáli nášho lisu a potrebe, či možnosti tento vynález ochrániť ako duševné vlastníctvo. Dostali sme inštrukcie čo musíme urobiť, aké sú jednotlivé kroky tohto procesu hlavne čo sa týka technickej dokumentácie, popisu vynálezu a jeho nahlásenia tak aby bola splnená zákonná povinnosť. Ďalšie úkony na seba prevzala samotná kancelária.
KTT SAV poskytuje bezplatný servis vedeckým organizáciám SAV v oblasti TT. Ich služby sa tykajú nahlásenia vzniku DV, komerčnej a technickej evaluácie čiže hodnotenia technológie, hľadania partnerov na komercializáciu, pomoc pri rokovaniach a manažmente celého procesu, vrátané marketingu. Na ich webovom portáli sú jednoducho prístupné všetky potrebné dokumenty, vzory zmlúv a relevantné informácie.
V našom prípade nám zástupkyňa KTT SAV veľmi pomohla s nahlásením danej technológie, potom zabezpečila evaluáciu, t.z. zhodnotenie či výsledok spĺňa podmienky patentovateľnosti, akým spôsobom sa najlepšie dá získať ochrana a či má nejaký komerčný potenciál. Výsledok evaluačnej správy vyšiel veľmi pozitívne. Naša organizácia si uplatnila právo na riešenie a potom KTT SAV spolu s patentovým zástupcom pripravili patentovú prihlášku. Vzhľadom na veľký komerčný potenciál sa rovno podala medzinárodná PP. Následne bola oslovená firma, čo viedlo k tomu, že dnes sa zariadenie vyrába a je v portfóliu výrobkov tejto firmy. Bola podpísaná NDA o utajení a licenčná zmluva. Bolo treba vytvoriť výrobnú dokumentáciu v bežnomm priemyselnom štandarde. Trvalo istý čas kým firma vyrobila prvý kus, ale momentálne sa už pracuje na ďalších dvoch.
Keby sa do procesu nezapojila KTT SAV pravdepodobne by sme sa do toho nikdy nepustili. Už len pri čítaní zoznamu vecí, ktoré s týmto procesom súvisia, človek stráca chuť a odvahu sa do niečoho takého vôbec púšťať. Aj pre nás to vyzeralo príliš komplikované a cenovo nedostupné, ale vďaka práci KTT SAV a možnostiam, ktoré ponúkajú v spolupráci s CVTI SR sme sa mohli zaoberať myšlienkou komercializácie nášho lisu a ponúknuť ho ďalším výskumníkom, našim kolegom, ale aj vo firmách, ktorí prejavili veľký záujem o takéto malé a úsporné zariadenie, ktoré zrýchľuje a výrazne zlacňuje výskum keramických kompozitných a iných materiálov.
Na záver by som chcel všetkým zo SAV, ktorí majú pocit, že prišli na niečo unikátne, čo by sa dalo patentovať, nech neváhajú a kontaktujú pracovníkov KTT SAV. S úctou, MH.
16.7.2013, Miroslav Hnatko
Naspäť